best website maker app


Trafik Sigortası


Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, ülkemizde zorunlu olarak uygulanan bir sigortadır. Trafiğe çıkan araçların yaptırması zorunlu olan trafik sigortası, olası kazalarda aracı ve sürücüyü koruma altına alması için hazırlanır.

Hasarsızlık indirimi uygulaması ile, daha önce kazaya karışmamış sürücülerin daha uygun fiyat ile sigorta yaptırması mümkündür.
Trafik Sigortası Kapsamı

Trafik sigortası poliçelerinde yer alan teminat kalemleri sabittir, ancak limitler değişiklik gösterebilir.

Sigorta poliçenizde yer alan teminatlar;

Sağlık: Kaza gerçekleşmesi durumunda, araçta bulunan üçüncü kişilerin tedavilerini ve ölümlü kazalarda vefattan doğan giderleri karşılar. Bu kalem, araçta bulunan her bir kişi için uygulanır. Ancak bazı poliçelerde, kaza başına teminat verilmektedir.

Maddi Hasar: Kaza gerçekleşmesi durumunda karşı araçta oluşacak olan maddi hasarın karşılanacağı kalemdir. Poliçelerde iki farklı türde uygulanabilir; araç başına ya da kaza başına uygulanacak teminat.
Trafik Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?

Trafik sigortası, kaza gerçekleşmesi durumunda giderlerinizi karşılayacak olan güvencedir. Hem araç içerisinde bulunan bireylerin, hem de aracın kendisini kapsayan trafik sigortasını yaptırmak oldukça önemlidir.

Resmi rakamlara göre; 2015 yılında Türkiye genelinde 1,5 milyona yakın kaza gerçekleşmiştir. Bu kazaların yaklaşık %90’ı, sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır.

Sürücü olarak kabiliyetleriniz ve dikkatiniz, ne yazık ki trafikte güvende olmanızı sağlamıyor. Diğer sürücülerin bir anlık dikkatsizliği ya da dalgınlığı, bir kazaya karışmanıza neden olabilir.
Trafik Sigortası ve Kasko Aynı Şey Mi?

Trafik sigortası; kaza gerçekleşmesi durumunda, karşı araçta oluşan hasarları ve bireylerin sağlık giderlerini karşılar. Kasko ise, kaza halinde sizin aracınızda oluşan hasarları karşılamaktadır.

Trafik sigortası ve kasko, birbirlerini tamamlayıcı şekilde işlemektedir. Kasko ile kendi aracınızı güvenceye alırken, trafik sigortası sayesinde karşı tarafı ve sağlık giderlerini güvence altına almış olursunuz.
Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır?

Trafik sigortası, aracın satın alındığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde yaptırılmalıdır. Senelik şekilde hazırlanan poliçeler, bitiş tarihlerinden itibaren yenilenmeli ve sigortası yenilenmeyen araçlar trafiğe çıkmamalıdır.

Trafiğe çıktığını belirlenen ve trafik sigortası poliçesi olmayan araçlar bağlanır ve otoparkta kaldığı her gün için otopark ücreti ödenir. Ayrıca hasarsızlık indirimi hakkının kaybedilmesi ve zamlı prim uygulaması da uygulanmaktadır.
 

Mobirise


Hemen Teklif Alın